Gruparea Real Madrid are datorii in valoare totala de 600 milioane de euro, au anuntat doi cunoscuti economisti din Spania intr-o conferinta de presa avand ca tema situatia economica reala a gruparii madrilene, informeaza cotidianul Mundo Deportivo.

In cadrul conferintei de presa organizate de Asociatia pentru apararea drepturilor membrilor clubului Real Madrid, economistii Gerardo Ortega si Fernandez de Valderrama au prezentat situatia financiara a clubului Real Madrid, pe care au calificat-o ca fiind "extrem de grava".

Potrivit celor doi, valoarea deficitului clubului madrilen la data de 30 iunie 2004 era de 425,4 milioane de euro, suma la care se adauga 30 milioane de euro, reprezentand penalizari, 24 milioane de euro datorii la fisc, precum si 120 milioane de euro - valoarea unui credit contractat de la banca "Caja Madrid".

In septembrie 2004, conducerea clubului Real Madrid a anuntat ca, in luna iunie, resursele financiare ale gruparii erau cifrate la 169 milioane de euro, clubul neavand nici o datorie. Potrivit aceluiasi raport, beneficiul net realizat de club in sezonul 2003/2004 a fost de 6 milioane de euro, iar bugetul anuntat pentru sezonul 2004/2005 era de 300 milioane de euro.

"Din informatiile pe care le detinem putem spune ca Real Madrid are datorii de aproximativ 600 de milioane de euro, ceea ce este o grozavie", a declarat Gerardo Ortega Miguel, fost presedinte al Colegiului Economistilor din Madrid.
Barca isi pastreaza avantajul

Barcelona a invins duminica pe Malaga cu 4-0, prin golurile marcate de Giuly de doua ori, Oleguer si Gerard.

Oleguer deschide scorul in minutul 21 si o aduce pe Barcelona in avantaj. L. Giuly a reusit sa inscrie pentru 2-0 in minutul 34. In repriza secunda, chinul pentru Malaga a continuat.

Acelasi Giuly mareste avantajul la trei goluri pentru Barcelona, in minutul 69. In ultimul minut regulamentar al meciului, Gerard inchide tabela marcand pentru 4-0.

Sambata, Real Madrid a reusit sa treaca cu greu de Villarreal cu 2-1. Riquelme a marcat pentru Villarreal in minutul 39 din penalti. Ronaldo a reusit egalarea in minutul 70. Dupa 2 minute, fundasul W. Samuel primeste cel de-al doilea cartonas galben si este eliminat.

In ciuda faptului ca Real a jucat cu un om in minus, Salgado a marcat pentru 2-1 in minutul 74 si a adus in acelasi timp, victoria pentru Real.

In alte meciuri, Valencia a trecut cu 2-0 pe teren propriu de Albacete. Deportivo a fost umilita pe teren propriu de Racing cu scorul de 1-4.

Cu cinci etape inainte de final, Barcelona a urcat in clasament la 75 puncte, urmata de Real cu 69 puncte.
Barça, tot mai aproape de titlu

Samuel Eto'o si Leo Messi au fost marcatorii Barcelonei in meciul castigat 2-0 in fata celor de la Albacete.

Real Madrid a reusit sa se apropie de Barca la 3 puncte, dupa ce sambata a invins pe Sociedad cu 2-0 prin golurile brazilianului Ronaldo, inscrise pe finalul meciului, in minutele 83 si 90.

Aceasta diferenta de puncte a tinut doar o zi. "Extraterestrul" Eto'o a ruinat sperantele celor de la Real in minutul 66 cand a marcat cu un sut spectaculos, 1-0 pentru Barca. Rezerva Lionel Messi, intrata in repriza secunda a stabilit scorul final in minutul 90, 2-0.

In alte meciuri jucate din aceasta etapa, Valencia a reusit sa scoata un punct din meciul cu Numancia in minutul 84 prin golul lui Vicente.

Sevilla si-a asigurat victoria in meciul cu Deportivo in doar 5 minute prin golurile lui Correira, minutul 14 si Navas, minutul 19. Zaragoza a zdorbit pe teren propriu pe Osasuna cu 5-1.

Cu patru etape inainte de final, Barcelona are un avantaj de 6 puncte in fata ocupantei locului doi, Real Madrid. Lupta pentru "La Liga" pare incheiata in proportie de 90% in favoarea Barcei.
Un roman la Real Madrid

Povestea unui roman in varsta de 20 de ani a ajuns in ziarele spaniole si pe pagina de Internet a celebrului club de fotbal "Real Madrid". Tanarul nu e insa vreun fotbalist celebru. Ce legatura are totusi cu acest sport?

Idolul lui este Ronaldo, iar romanul, care este in Spania de la inceputul anului 2004, a avut sansa sa-l intalneasca a doua oara. La sfarsitul saptamanii trecute, Irinel Soceanu a fost "in vizita" la stadionul Santiago Bernabeu, a asistat la un antrenament al "galacticilor", ba chiar a jucat si o "miuta" cu vedetele echipei.

Irinel Soceanu a avut ce povesti prietenilor cu care s-a intalnit de Paste. si asta pentru ca vinerea trecuta tanarul a avut parte de-o experienta care nu se uita usor. "Parca niciodata in viata nu m-am simtit atat de bine", ne-a povestit, mandru, Irinel.

"Am stat mai bine de doua ore pe stadion, am vazut toata echipa Real Madrid la antrenament, m-am fotografiat cu toti fotbalistii, am filmat, am jucat si o miuta cu ei, daca va vine sa credeti".

Tanarul e la a doua intalnire cu Ronaldo. Prima a fost anul trecut, pe 17 aprilie, cand Irinel se afla in spital, in Madrid. Fusese grav ranit in atentatele care au zguduit Spania si a ramas internat mai bine de o luna. si-a dorit din tot sufletul ca Ronaldo, idolul lui, sa-l viziteze la spital si chiar a avut curaj sa-i ceara acest lucru premierului spaniol. Iar dorinta i s-a indeplinit. S-a trezit cu marele fotbalist si cu presedintele clubului Real Madrid langa patul de spital.

A jucat o "miuta" cu celebrii fotbalisti

"Mi-au promis atunci ca dupa ce ma fac bine voi putea veni la stadion, sa-i vad la antrenament. si chiar asta s-a intamplat in vinerea dinaintea Pastelui. Eu credeam ca doar o sa dau mana cu Ronaldo, o sa-mi dea un autograf si gata. Dar nu. Am stat pe banca lor si am vazut antrenamentul, se pregateau pentru meciul de a doua zi cu Real Sociedad. Apoi a venit Ronaldo, m-a intrebat cum ma mai simt si m-a imbratisat. Am prins si eu curaj si l-am rugat sa ma lase sa dau cateva pase cu el. A fost imediat de acord si nu numai el, ci si Zidane, Gravesen, Beckham. Am jucat cateva minute o "miuta", cum zicem noi", spune Irinel.

In afara de fotografii si caseta filmata de prietenul lui cel mai bun, Razvan, care a fost impreuna cu el printre "galactici", Irinel s-a mai ales cu o amintire: o minge de fotbal cu semnaturile tuturor fotbalistilor de la Real Madrid.