Chelsea mai asteapta titlul

Chelsea va trebui sa amane cel putin pana luni castigarea campionatului, dupa 50 de ani. Miercuri seara, echipa lui Mourinho a incheiat acasa la egalitate, 0-0, contra lui Arsenal.

Arsenal a inceput bine meciul, avand prima ocazie prin Robert Pires. Sutul lui a nimerit bara si apoi tot Pires a irosit o alta ocazie buna pentru a deschide scorul. Chelsea putea castiga meciul in minutele de prelungiri, dar o lovitura libera bine executata de Drogba a trecut pe langa poarta lui Lehmann.

Dupa acest rezultat de 0-0 din meciul cu Arsenal, Chelsea este foarte aproape sa castige campionatul dupa 50 de ani.

Daca Chelsea va bate Fulham sambata, iar Arsenal va fi infranta de Tottenham, campionatul va fi castigat de Chelsea. Acest lucru s-ar fi intamplat de miercuri, daca elevii lui Mourinho i-ar fi invins pe "tunari".

In clasament conduce Chelsea cu 82 de puncte, urmata de Arsenal cu 71. Pe trei se situeaza Manchester cu 67 puncte.
Rooney inspira pe United

Wayne Rooney si-a demonstrat calitatile sale de jucator profesionist, duminica, in meciul castigat de echipa sa, in fata celor de la Newcastle cu 2-1.

Darren Ambrose a marcat primul gol al meciului si a adus-o pe Newcastle in avantaj din minutul 27. Lucrurile mergeau din ce in ce mai rau pentru Manchester. In minutul 39, argentinianul Gabriel Heinze a fost nevoit sa paraseasca terenul dupa o accidentare serioasa la glezna.

Manchester a iesit de la cabine cu gandul doar la victorie. In minutul 57, Rooney a adus egalitate pe tabela, cu un sut imparabil trimis sub bara transversala.

Brown i-a asigurat echipei, cele trei puncte, cu un gol marcat cu capul, dupa o lovitura de colt executata de Giggs.

In alte meciuri disputate in aceasta etapa, Chelsea a castigat usor cu 3-1 in fata celor de la Fulham, prin golurile lui Cole, Lampard si Gudjohnsen. Liverpool a pierdut surprinzator scor 1-0, in fata celor de la Crystal Palace.

Luni, va avea loc ultimul meci ramas din aceasta etapa, Arsenal - Tottenham.

In clasament, primul loc este jucat pentru Chelsea. Arsenal si Manchester se bat pentru pozitia secunda.
Chelsea, campioana Angliei

Sambata, dupa ce a castigat meciul din campionat cu 2-0 pe terenul celor de la Bolton, Chelsea si-a asigurat titlul din acest an al campionatului englez, dupa o pauza de 50 de ani.

Prima repriza a fost una lipsita de faze periculoase si goluri. La pauza, Murihno, suparat de rezultatul de pe tabela, le-a spus elevilor sai: "Dati unul dintre voi un tricou antrenorului secund Steve Clarke si cu siguranta ca el va munci mai mult".

Dupa 15 minute de la reluarea reprizei a doua, Lampard si-a adus echipa in avantaj. Acelasi Lampard a reusit al doilea gol pentru echipa sa in minutul 76. Acesta a fost si scorul final, Bolton 0-2 Chelsea.

Petr Cech a declarat ca in urma acestei victorii, Chelsea se va putea concentra mai mult pentru Liga Campionilor.

"Presiunea asupra noastra pentru a ne apara titlul a inceput deja. Asta dupa ce am fost sub presiune inca de la inceputul sezonului. Iata ca am reusit sa rezistam pana la capat si sa castigam. Este dificil in fotbal sa zici ce se va intampla in viitor, dar cred ca vom termina si noul sezon pe un loc bun, poate ca si cel din acest an.", a adaugat Cech.

In alte meciuri disputate din aceasta etapa, Manchester a reusit o victorie clara 4-0 in fata lui Charlton. Scholes, Fletcher, Smith si Rooney au inscris pentru Manchester. Everton a pierdut surprinzator cu 0-2 pe terenul lui Fulham.

Luni, la ora 21:00 va avea loc partida dintre West Bromwich si Arsenal, ultima din aceasta etapa.
Abramovici: 1 milion pe zi la Chelsea

Patronul clubului Chelsea, Roman Abramovici, a cheltuit 1,02 milioane de lire sterline pe zi la gruparea londoneza, din iulie 2003, cand a preluat-o, informeaza cotidianul 'The Sun'.

Miliardarul rus a investit in Chelsea, in cele 670 de zile de cand este patronul acestui club, 683,4 milioane de lire sterline.

Abramovici a platit 140 milioane de lire sterline cand a preluat clubul de la Ken Bates, iar apoi a cheltuit 213 milioane de lire sterline pentru transferuri, 215 milioane de lire sterline pentru salarii si 115,4 milioane de lire sterline pentru un imprumut fara dobanda.
Arsenal a invins pe Liverpool

Duminica, in ultimul meci al etapei a 36-a din Premiership, Arsenal a reusit o victorie cu 3-1 in fata lui Liverpool

Robert Pires a deschis scorul in minutul 25. Peste doar patru minute, Calderon maraste diferenta pe tabela la doua goluri. Acest a fost si scorul inregistrat la pauza.

In repriza secunda, la Liverpool au intrat Djibril Cisse si Harry Kewell. In minutul 51, Gerrard a inscris pentru 2-1. In ultimul minut regulamentar, Fabregas marcheaza golul trei pentru Arsenal si inchide tabela 3-1.

Thierry Henry nu a jucat in acest meci, fiind accidentat.

Arsenal, prin aceasta victorie, si-a marit distanta de puncte ce-i separa de Manchester United, la 6 puncte.

In celelalte meciuri, Chelsea a trecut de Charlton cu 1-0, Everton a invins cu 2-0 pe Newcastle. Manchester a reusit doar un rezultat de egalitate 1-1 cu West Bromwich.