Inter bate pe Juve

Juventus a fost infranta de Inter, miercuri seara in etapa 32 a campionatului italian, pe teren cu propriu cu scorul de 0-1.

Argetinianul Ricardo Cruz a fost omul care a facut-o pe Inter sa iasa invingatoare de pe Delle Alpi.

Juventus putea deschide scorul in minutul 18 prin brazilianul Emerson, dar lovitura sa de cap a nimerit bara. Cruz a deschis scorul 0-1, in minutul 24 dupa o centrare primita de la Ze Roberto. Acest a fost si scorul final, in ciuda numeroaselor ocazii avute de Juventus.

Dupa infrangerea suferita in fata Sienei, Milan a reusit sa invinga la limita 1-0 pe Chievo prin golul marcat de Seedorf in minutul 64.

Roma cu Chivu titular, continua seria negativa a rezultatelor fiind infranta de Siena cu 2-0. Capitanul Romei, Francesco Totti a fost eliminat in minutul 64, cand scorul era de 1-0 pentru oaspeti. E. Chiesa a stabilit scorul final 0-2 in minutul 88.

Pe primul loc a revenit AC Milan cu 70 de puncte, urmata de Juventus cu acelasi numar de puncte pe locul secund.
Nedved aduce victoria Juventusului

Pavel Nedved a reusit sa inscrie si sa aduca in minutul 85 o victorie importanta in fata lui Lazio pentru Juventus, care isi pastreaza lupta stransa pentru titlu cu Milan.

Pentru meciul de duminica jucat cu Lazio, Juve nu i-a putut folosi pe suspendatul Zlatan Ibrahimovici si accidentatii David Trezeguet respectiv Alex Del Piero. Singurul atacant pentru acest meci a ramas Zalayeta.

Milan a reusit sambata sa treaca pe teren propriu cu 3-0 de Parma.  Inter a pierdut in deplasare cu 2-1 in fata lui Messina. Golul victoriei pentru Messina a fost marcat in minutul 90 de Rafael. Roma a pierdut si ea, cu acelasi scor in fata Sampdoriei.

In clasament, conduce Milan la egalitate de puncte cu Juventus. Inter ramane pe locul trei, cu patru puncte in fata ocupantei locului cinci, Sampdoria.
Juve isi pastreaza titlurile

Clubul de fotbal Juentus Torino nu va trebuie sa īnapoieze trofeele cucerite īn anii 90, īn pofida faptului ca medicul echipei a fost gasit vinovat de īncalcarea codului antidoping, a anuntat Tribunalul de arbitraj pentru sport (TAS) de la Lausanne.

Comitetul olimpic italian a solicitat o opinie din partea TAS, dupa ce īn luna noiembrie un tribunal italian l-a gasit vinovat pe medicul Ricardo Agricola de administrarea excesiva de produse farmaceutice jucatorilor clubului Juventus īntre 1994 si 1998.

Verdictul ridica problema ca Juventus sa piarda toate trofeele cucerite īn acea perioada, inclusiv trei titluri nationale si Liga Campionilor din 1996.

"Uzul de substante farmaceutice care nu sunt īn mod expres interzise de legile sportului si care nu sunt similare substantelor interzise nu poate fi sanctionat prin actiune disciplinara", a precizat TAS, citat de Gazzetta dello Sport.

Pe de alta parte, Agricola a fost gasit vinovat si pentru administrarea de eritropoietina (EPO) jucatorilor, dar īn prezent se judeca apelul la primul verdict.

Īn cazul īn care Curtea de apel va sustine prima decizie, clubul italian ar putea īnainta un alt recurs la TAS, pentru a nu-si pierde trofeele cāstigate.
Juve si Milan, continua lupta

Juventus a ramas la egalitate de puncte cu Milan dupa ce a reusit o victorie cu 2-1 contra celor de la Bologna.

Lupta pentru Serie A este departe de a se fi incheiat. Sambata, Milan a reusit sa invinga pe Fiorentina cu 2-1, gratie golurilor inscrise de Shevcenko in minutele 46 si 55.

Duminica, Juventus a reusit si ea o victorie cu acelasi scor. Cannavaro a marcat pentru 1-0 in minutul 18. Dupa 6 minute Zalayeta a marit scorul la 2-0. Replica Bologniei a venit foarte repede. La doua minute de la inscrierea celui de-al doilea gol, Giunti inscrie pentru Bologna 2-1.

Acesta a fost scorul inregistrat la pauza. Repriza secunda l-a avut in prim plan pe Del Piero prin ratarile lui. Dupa o centrare venita de pe partea stanga, nemarcat, Del Piero a trimis cu capul pe langa poarta dintr-un metru!

Etapa de Seria A a fost una bogata in goluri. Parma a reusit sa invinga cu 6-4 pe Livorno. Gilardino a marcat de patru ori pentru Parma. C. Lucarelli a marcat si el tot de patru ori, dar pentru Livorno. Celelalte goluri au fost inscrise de Pisanu si Simplicio respectiv A. Lucarelli.

Lecce si Lazio au oferit un spectacol de zile mari. In minutul 48, cand scorul era 2-1 pentru Lecce, R. Cesar de la Lazio a fost eliminat. Aceasta eliminare a fost una de bun augur pentru laziali. Acestia au reusit sa inscrie de doua ori cu un om in minus. Lecce a intors rezultatul in favoarea lor dupa ce un jucator de la ei, S. D. Bona a primit si el cartonas rosu. Scorul final Lecce - Lazio 5-3.
Juventus, lider in Serie A

Juventus a reusit sa faca un pas mare spre castigarea campionatului, dupa ce duminica a invins in deplasare pe AC Milan cu 1-0.

AC Milan s-a vazut condusa din minutul 28, cand Trezeguet e inscris cu capul din centrarea superba a lui Camoranesi.

In minutul 57, Inzaghi a avut sansa egalarii dupa o pasa primita de la Shevchenko. In prima faza Buffon a respins, iar apoi Zambrota a venit puternic din spate si a blocat foarte bine sutul lui Inzaghi.

Cu 8 minute mai tarziu, Nedved a centrat in careu, Del Piero a trimis mingea cu capul in bara transversala!

Arbitrul acestui meci, Collina, a refuzat Milanului doua posibile penaltiuri.

In celelalte meciuri disputate in cadrul etapei a 35-a din Serie A, Inter Milan a invins lejer 3-0 pe terenul Bresciei, prin golurile marcate de Martins de doua ori si Vieri o data. Lazio a pierdut pe teren propriu, scor 0-1 in fata lui Udinese. Parma a castigat pe teren propriu in fata Romei cu 2-1.

In clasament, cu trei etape inainte de final, pe primul loc e Juventus cu 79 puncte, pe locul 2 e AC Milan cu 76, iar pe trei Inter Milan cu 65 puncte.