Hoyzer, suspendat pe viata

Federatia Germana de Fotbal a anuntat vineri ca arbitrul Robert Hoyzer a fost suspendat pe viata in urma unor sume primite ilicit de la pariori.

Hoyzer a recunoscut ca a arbitrat partinitor unele partide de fotbal, contra unor mite ce au totalizat 67.000 de euro. Banii au fost dati de persoane care au pariat si au dorit sa fie sigure ca meciul pe care joaca se va termina conform dorintelor.

El a fost arestat la Berlin in februarie. El a primit amenintati cu moartea dupa ce a aparut la televiziune si a explicat cum aranja meciurile si care era mecanismul.

Federatia germana a declarat ca greseala lui Hoyzer este "ireparabila". Arbitrul isi scrie biografia si jura sa revina in fotbal.
Hattrick Makaay, Bayern campioana

Bayern Munchen si-a asigurat cel de-al 19 titlu de campioana a Germaniei, dupa ce sambata a invins pe Kaiserslautern cu 4-0, iar Schalke a reusit doar un 3-3 cu Leverkusen.

Capitanul echipei, Michael Ballack a inscris pentru Bayern 1-0 in minutul 19. Makaay a continuat festivalul golurilor in minutul 35, cand a marcat cu capul pentru 2-0, dupa o pasa primita de la Sagnol. Makaay a marit diferenta la 3 in minutul 48. Makaay a reusit hattrick-ul in minutul 68.

Oliver Kahn nu a jucat din cauza unei accidentari.

Dupa meci, jucatorii lui Bayern asteptau cu nerabdare rezultatul meciului dintre Schalke si Leverkusen. Schalke a avut la pauza un avantaj de doua goluri si sarbatoarea pentru Bayern a parut in prima faza a se amana.

Finalul meciului a fost unul favorabil pentru... Bayern. Leverkusen a reusit sa inscrie de doua ori si meciul s-a terminat la egalitate 3-3.

Cu 3 etape inainte de final Bayern are un avantaj de 11 puncte fata de locul 2, ocupat de Schalke.
Schalke ramane pe locul secund

Schalke a reusit sa invinga sambata, pe Arminia Bielefeld si s-a instalat in pozitia secunda in campionat.

Bayern Munchen a castiga cu 4-2 in fata celor de la Mainz.

Stuttgart a trecut la limita de Hannover prin golul marcat de Kuranyi in minutul 88.

Duminica, Borussia Dortmund a invins pe Bremen 1-0, cu ajutorul golului lui Rosicky  din minutul 32.
Gentleman Klose
S-a īntīmplat īn minutul 28 al partidei Werder Bremen - Arminia Bielefeld (3-0), disputata īn week-end, īntr-un moment īn care tabela arata 0-0. La un duel pentru balon cu portarul oaspetilor, Hain, Miroslav Klose s-a pravalit īn careu. Penalty? Arbitrul Herbert Fandel n-a avut nici o ezitare īn a arata punctul cu var.

Jucatorii Arminiei, īn schimb, l-au bombardat cu proteste pīna a acceptat sa se consulte cu asistentul. Degeaba. Acesta nu vazuse bine ce se īntīmplase. Lui Fandel nu i-a mai ramas decīt sa īntrebe "victima": "A fost sau nu?". "Hain m-a atins, dar jucase mai īntīi mingea", a recunoscut atacantul lui Werder. "Centralul" si-a retras decizia, iar internationalul german, care mai tīrziu avea sa puncteze pentru 3-0, a devenit omul sezonului īn Bundesliga.

"O raritate īn fotbalul profesionist"
Gestul lui Klose a fost apreciat de "Kicker sportmagazin" drept "o raritate īn fotbalul profesionist". Iar "centralul" Herbert Fandel a marturisit: "Īn 25 de ani de cariera n-am mai trait asa ceva".

Klose "Meseria de arbitru este dificila. Trebuie sa fim fair-play si sa le facem viata cīt mai usoara".